Miután 2007-et írunk, a Barcelona szempontjából fontos évforduló következik hamarosan, egészen pontosan szeptember 24-én, mikor pontosan ötven éves lesz a Camp Nou. Ezzel kapcsolatosan az Eurobarca több exkluzív anyaggal emlékezik vissza a múltba, hogy hogyan alakult a stadion sorsa a kezdetektől.
Az aréna megalkotásának szándéka a legtöbb legenda, történet elbeszélése szerint egyértelműen összekapcsolható Kubala László Barcelonába szerződésével, s azzal a ténnyel, hogy a magyar támadó népszerűsége túl nagy volt a korábbi pálya méreteihez. Ez önmagában nem cáfolható, hiszen Kubala, s az általa vezetett csapat, az ötkupás - egy idényben öt trófeát is begyűjtő gárda - rendkívül sok nézőt vonzott, a korszak egyik legjobb együttese volt a világon. Ám azt a források beható elemzése után már nem lehet állítani, hogy a magyar játékos hatása lett volna a döntő abban, hogy megépüljön a Camp Nou.
A stadion építésének terve ugyanis egyértelműen megelőzte Kubala érkezését, mely 1950 júniusában következett be, ráadásul a támadót eltiltotta a FIFA, mert engedély nélkül hagyta el a hazáját. Kubala így csak 1951 áprilisában játszhatott először tétmérkőzésen, ám az új stadion ügyében ekkor már számos lépést tett az egyesület vezetése.
A Les Corts stadion hosszú időn keresztül, 1922-től 1957-ig volt használatban, s kiválóan jelzi a szurkolótábor növekedését, hogy a befogadóképességét több mint a duplájára emelték az évtizedek alatt. Kezdetben 25 ezer néző fért be az arénába, mikor azonban megépült a Camp Nou, már 60.000 szurkoló tapsolt kedvenceknek, tehát több ütemben is bővítették a lelátókat. A nézők számának gyarapodását lehet feltételezni a pártolói tagság létszámának emelkedéséből is, bár e tekintetben a polgárháborús időszak hatása kézzel fogható. 1924-ben 12.207 sociót jegyeztek a klubnál, ez azonban 8.000 körüli számra esett vissza a harmincas években. 1944-ben a Barcelona történetében először lépte át a sociók száma a húszezres határt, s Kubala leigazolásáig, azaz 1950-ig 26.300-ra nőtt.
Ebből az ütemes fejlődésből le lehet szűrni, hogy már bőven 1950 előtt aktuálissá vált a kérdés: meddig bírja a Les Corts az egyre nagyobb érdeklődést? Bizonyítékkal szolgál erre az is, hogy a negyvenes években gyakoribbá váltak a stadionnál végzett bővítések. 1943-ban az északi oldalra eső kapu mögött végeztek munkálatokat, s egy évvel később már az egyik hosszú lelátón dolgoztak. 1946-tól két terven is tevékenykedett az elnökség: egyrészt további tanulmányokat készítettek a Les Corts bővítésére, másrészt fölvetődött egy új stadion építésének lehetősége.
Eleinte az első lehetőséget ragadták meg a vezetők, ami nyilvánvalóan a könnyebb megoldás volt, így még 1946-ban, valamint 1948-ban is dolgoztak a Les Corts déli kapujának oldalán a bővítésen. 1950-ben végezték az utolsó rekonstrukciót a stadionban, ekkor ismét az északi kapu oldalán növelték a befogadó képességet, ám időközben egyre komolyabbá váltak a tervek egy új stadion megépítésére.
A klub vezetése Eusebi Bona építészt bízta meg azzal, hogy mérje fel a Les Corts tovább építésének lehetőségeit, ám ő 1950-ig arra az elhatározásra jutott, hogy a további munkák minden tekintetben nehézkesek lennének. Egyrészt csak technikailag nagyon bonyolult megoldásokkal lett volna elképzelhető a bővítés, ám ez rendkívül sok pénzbe került volna, arról nem is beszélve, hogy a pálya teljesen elveszítette volna a korábbi arculatát. Így történhetett, hogy 1950. szeptember 27-én a Barca vezetése vásárlási opciót írt alá arra a területre, ahol aztán később megépült a Camp Nou. Itt meg kell jegyezni, hogy más források szeptember 19-ét jelölik meg a vásárlási szándék hitelesítésére, ám a lényegen ez nem változtat. Ez a dátum ugyanis (a huszonhetedike) tizenöt nappal korábban volt, mint mikor Kubala László lejátszotta volna az első barátságos meccsét Barcelona mezben.
Így az világosan látható, hogy a Camp Nou nem Kubala népszerűségének hatására épült meg, még akkor sem, ha maguk az építési munkálatok csak 1954-ben kezdődtek meg.
De vajon miért hívják még ma is ugyanúgy a Camp Nout, mint 1957 szeptemberében, mikor átadták? Az elnevezés csupán annyit jelent: Új pálya. Spanyolországban minden más csapat elkeresztelte a stadionját egy történelmileg fontos személyiségéről, a Barca nem. Erre a kérdésre majd csak a következő epizódunkban keressük meg a választ...