barcafan
barcafan
a csapat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
új igazolások
 
Primeara Division

Bajnoki

 
Primera Division
 
hajráá

 
számláló 2007 3, 30.óta ennyien voltakm itt
Indulás: 2007-03-30
 
videók
 
tudnivalók
 
lINKS
 
A Vezérek


 
támogass!
 
himnusz

 

 
uefa champons
 
Banerek

www.gportal.hu/portal/barcafain

 
idő

 
Barca toons
 
rakj a kedvencekhez
Rakj a kedvencekhez!
 
menü
 
címer

  

 
Barca LINKS
 
ALAKÍCS SAJÁT CSAPATOT A FOCIGURU SEGÍTSÉGÉVEL

A Fociguru az internet legizgalmasabb focimenedzser játéka, immár öt évados múlttal a háta mögött.
8 bajnokságban menedzselheted csapataidat; játékosaid a valós meccseken elért teljesítményük alapján szerzik neked a pontokat.
A Fociguru nyolc hónapnyi tömény izgalommal, valamennyi meccshez ÉLŐ tudósítással és pontozással, valamint felfrissített ajándékgalériával vár!
A játékban való részvétel ingyenes!
ALAKÍTS TE IS CSAPATOT

 
naptár
2025. Szeptember
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
a foci története

A labdarúgás története

E sport legősibb formája a kínai forrásokban szerepel - mai tudásunk szerint -, ahol az Kr.e. 2000 körül Huang-ti császár a gyalogos katonák kiképzésében használta, hogy gyorsaságukat, ügyességüket és találékonyságukat fejlessze. A rabszolgák kivételével az egész nép körében elterjedt a cu-kü (csu-küh)-nek nevezett játék. Az elnevezés magyarra szó szerint fordítva "rúgni-labdá"-t jelent.

A szabályokról annyit tudni, hogy a játéktér közepére egymástól kb. 4 méter távolságra két kb. 4 méter magas bambuszrudat állítottak, közéjük hálót feszítettek. A háló felső részére egy 60 cm átmérőjű nyílást vágtak, ez volt a "kapu". A háló két oldaláról rúgással, öklözéssel, fejelve, háttal vagy mellel érintve kellett a "kapuba" juttatni, nyitott tenyérrel viszont tilos volt érinteni. Magát a labdát nyolc bőrdarabból varrták össze, tollal és állati szőrrel tömték ki. Kr.e. 2000 körüli időkből fennmaradt a labdarúgás 25 fejezetből álló kézikönyve.
Kínai mintára Japánban is megjelent e sport őse kemari néven - bár jelentős különbség, hogy itt kultikus szerepet játszott, kezdetben csak a főnemesség kiváltsága volt a játék, majd a miniszteri rangú hivatalnokok is részt vehettek benne. A szabályok szerint 4-6 játékos kimonóban körbeállt a pályán, a feladat az volt, hogy a labdát lábbal minél tovább a levegőben tartsák.
A görög - római testkultúrában ez a fajta játék nem kapott szerepet, legközelebb pedig csak a középkorban találkozhatunk vele Angliában és Franciaországban "tömeg-football" ill. "határlabdázás" néven. E játék eredete a rontásűző mágia pogány szokásaiban keresendő. Egy télutói vagy tavaszi napon a megrontásból származó veszedelmeket egy bőrbatyuba "gyömöszölik" és a falvak apraja - nagyja részvételével kirugdossák a faluból. A cél az volt, hogy a labdában rejlő gonoszságot földjüktől minél távolabbra juttassák mielőtt az a rúgásoktól szét nem szakad. Hitük szerint aki a legtöbbet árt a "labdának", vagyis a legnagyobbakat rúgja bele, az mentesül leginkább a betegségektől.
A 14. században Angliában és Franciaországban is betiltották (1314, ill. 1320) a játékot durvasága miatt, gyakran emlegették "ördögi mulatságként", büntetésként pedig börtönnel fenyegették a futballozókat.


A 14. század elején megjelent a firenzei calcio, Európában az első körülhatárolt városi pályán zajló, mérkőzésvezető által irányított csapatjáték. Egy-egy csapat 27 főből állt, és a másik fél várát jelképező sátorba kellett belőni a labdát. A játékosok szigorúan meghatározott rend szerint álltak fel: elől 15 csatár, a második sorban 5 fedezet, mögöttük 4 védő, a negyedik sorban megint 3 védő, akik közül a középső a kapus. Egyedül csak ő vehette a kezébe a labdát, a többiek rúghatták vagy ököllel üthették, a bíró vigyázott a szabályok betartására és számolta a gólokat, a büntetőpontokat. A sátrak mellett zenekarok is voltak, zeneszó mellett zajlott a mérkőzés.
A játékról nem alakult ki igazán jó véleménye a korabeli értelmiségnek, Philipp Stubbes 16. századi krónikás írta:

"A futball olyan játék, amelyben fiatal emberek … bökdösnek egy nagy labdát, nem dobják a levegőbe, hanem lábukkal görgetik a földön. Mondhatom, eléggé megvetendő játék, s szerintem legalábbis sokkal közönségesebb, méltatlanabb, hitványabb, mint bármelyik másik fajta; ritkán végződik kár, baleset vagy a játékosok valami baja nélkül."

A mai értelemben vett labdarúgás az 1820-as években a diákok körében virágzott fel, tiltották a túlzott durvaságot, meghatározták a pálya nagyságát és a résztvevők számát. 1857-ben alapították meg az első amatőr futballegyesületet, az FC Sheffieldet. Többször felmerült egy általánosan elfogadott szabályrendszer kidolgozása, erre végül 1862-ben került sor, majd 1863-ban az iskolák és a társadalmi egyesületek létrehozták a Football Associationt. A legfontosabb szabályok (részletek): 1. Gólnak számít, ha a labdát a kapuba juttatják anélkül, hogy kézben vitték vagy kézzel ütötték volna. 3. Lábbal csak a labdát szabad rúgni. 4. A játékosnak nem szabad a labdát érintenie, ha az a levegőben van. 8. Lesen van a játékos, mihelyt a labda elé kerül.
A 19. század végéig megszülettek a ma is oly ismerős szabályok: 1874-ben bevezették a büntetőrúgást, 1882-ben a partdobást, 1891-ben a tizenegyest és egyben hálóval szerelték fel a kaput. 1878-ban jelent meg a játékvezető, 1891-ben a határbíró. 1895-ben adták ki a lényegében mai napig érvényes hivatalos játékszabályokat, ez lehetővé tette a játékosok tevékenységének összehangolását és a feladatok megosztását. Eleinte kilenc támadó játékos mellett egy hátvéd és egy kapus állt a pályán. A támadó játék modernizálásával több védőt kellett hátra vonni, majd azóta még újabb és újabb felállások, játékstílusok alakultak ki.
A labdarúgás - az USA és Japán kivételével - mindenhol háttérbe szorította az egyéb labdajátékokat. Magyarországon az 1879-ben Molnár Lajos és gr. Esterházy Miksa által írt Athletikai gyakorlatok c. könyv említi meg először a futballt, az "angol rúgósdit".

"A football (mondd: futball) vagyis "rúgdaló", a legrégibb angol játékok egyike és kizárólag az ifjúság, az iskola játéka. Ez az utóbbi körülmény, s az, hogy télen-nyáron s a felszerelés minimumával űzhető, nagyon is alkalmassá teszi e labdajátékot átültetésre idegen talajba, mit tisztelettel ajánlunk tanügyi köreink figyelmébe."


Forrás:

  • A sport krónikája
    Offcina Nova
  • Kun László: Egyetemes testnevelés- és sporttörténet
    Sport K. Budapest, 1978.
   

 
Barca barca barca!
Név:

Üzenet:
0 / 250
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
NEW FÓRUM
 
NEW EXTRÁK(HÍREK,INTERJUK)
 
Ronaldinho 10

 

 
szavazás
Ki a jobb?

Eto'o
Ronaldinho
Messi
Deco
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
A leges legjobb hátvéd...

 
ezt a Real-nak!!
He-He!!
 
a hét képe
gamper
 
mezek
Barca mezek 2007(www.barca.gportal.hu)

Barca mezek 2007(www.barca.gportal.hu)

 
ÉLet rajrzok
 
véleményeid
 
érdekességek
 
szavazás
Maradjonr Rijkard a csapat edzője?

igen
ne
mind 1
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
szavazás
Legyen e a honlapnak a barcas kézi és kosárcsapatával foglalkozó rovata is?

igen
ne fölösleges
mind1
kosár igen kézi ne
kézi igen kosár ne
legyenek más focis hírek is
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
A BARCA HIVATALOS MAGYAR RAJONGÓI OLDALA

www.eurobarca.hu

 
bl meccsek össze foglalója
 
következő meccs

 
Beijing Guoan - FC Barcelona
Augusztus 5. Vasárnap (12:00)
Barátságos mérkőzés

 

 

 

 
New BARCA KÉZILABDa
 
new .....::idényösszefolűglalo::....
 
 
..::Barca baners::..
frisités alatt